Uczniowie Kuźnicy wygrali prestiżowy konkurs technologiczny!

Innowacyjny rower i robot dały uczniom Szkoły Kuźnica i Płomień zwycięstwo i drugie miejsce w polskiej edycji jednego z najważniejszych konkursów technologicznych dla młodzieży na świecie.
Już trzeci raz drużyna ze szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek w Katowicach wzięła udział w międzynarodowym konkursie First Lego League. W tym roku eliminacje regionalne odbyły się w Warszawie i w Poznaniu, wzięło w nich udział ponad 40 drużyn z całej Polski. Ze względu na pandemię, zawody przyjęły formę online.
W tym roku nasza drużyna składała się z 10 osób – uczniów Szkoły Podstawowej dla Chłopców Kuźnica (Karol Żyrek, Paweł Pękala, Dominik Bałos, Filip Drążkiewicz, Bartłomiej Patałąg) i uczennic Szkoły dla Dziewcząt Płomień (Konstancja Scelina, Magdalena Bryjak, Julia Benisz, Magdalena Mikuła, Maja Ledwoń-Śleziak), prowadzona była przez 3 trenerów – Sebastiana Pontusa, Annę Misztal i Adriana Pontusa. Uczestnicy przygotowywali się do oceny przez sędziów w 4 kategoriach: Innowacyjny Projekt Badawczy, Projekt Robota, Praca Zespołowa i przejazd robota na specjalnie przygotowanej macie.
Pierwsze miejsce nasi uczniowie zdobyli w kategorii projektu robota. Zadaniem przygotowanego przez nich robota było przejechanie w określonym czasie przez matę zawierającą zdania i wykonanie na ich podstawie 8 misji – za każdą z nich drużyna otrzymywała punkty.
Drugie miejsce zdobyli w kategorii Innowacyjny Projekt Badawczy. Tematem tegorocznych zawodów był sport, a w zasadzie, jak, dzięki innowacyjnym projektom, zachęcić ludzi do zwiększonej aktywności fizycznej. Nasza drużyna zaprojektowała ulepszenia, które pozwolą na komfortowe korzystanie z roweru w chłodne dni. Wykorzystując energię słoneczną oraz energię ruchu, zaprojektowany eksperymentalny rower został wyposażony w podgrzewaną kierownicę, podgrzewane siodełko oraz podgrzewany pojemnik na napoje.
Przygotowania do konkursu trwały ponad pół roku. W tym czasie przygotowaliśmy innowacyjny projekt, zbudowaliśmy robota z edukacyjnych zestawów Lego i napisaliśmy programy dla niego. Pomimo tego, że część spotkań musiała odbyć się w formie zdalnej, świetnie się bawiliśmy, a w efekcie udało nam się wywalczyć pierwsze miejsce za konstrukcję robota i drugie za innowacyjny projekt badawczy.
Zawody First Lego League odbywają się w dziesiątkach krajów na całym świecie od 1992 roku, ich ideą jest zachęcanie młodzieży do rozwoju w zakresie technologii i robotyki, ale również pozwalają im zdobywać doświadczenie w pracy zespołowej, przedsiębiorczości, sztuce komunikacji i autoprezentacji. Konkurs FIRST LEGO League został stworzony w ramach partnerstwa między FIRST LEGO Group. Jest to konkurs obejmujący zawody robotyczne oraz nieformalne projekty naukowe, kierowany dla dzieci, w wieku od 9 do 16 lat. Jego celem jest zaangażowanie i zainteresowanie dzieci nauką i nowymi technologiami oraz nauka pracy projektowej.
Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego robota, który musi wykonać określone zadania konkursowe, zgodne z tematem przewodnim. Uczestnicy szukają odpowiedzi na aktualne problemy naukowe, proponują innowacyjne rozwiązania oraz dzielą się nimi z lokalną społecznością. Temat Wyzwania zmienia się co roku, lecz zawsze odnosi się do bieżącego kierunku rozwoju technologii oraz biegu wydarzeń na świecie. W okresie przygotowań drużyny konstruują, programują i uczą się efektywnych sposobów poszukiwania oraz analizowania informacji w celu przygotowania prezentacji wyników swoich badań, które zaprezentują przed komisją sędziowską w dzień turnieju. FLL nie narzuca żadnych ograniczeń co do formy, czy sposobu prezentacji: poemat, piosenka, gra, scenka – im bardziej interesujące i mniej tendencyjne tym lepiej. Można rzec: the sky isn’t the limit. (źródło https://akcesedukacja.pl/first-lego-league).
Więcej na temat konkursu znajdziecie Państwo tutaj: https://www.firstlegoleague.org/about