lut
Poznaliśmy świat Tolkiena

Dnia 4.02.2020 klasa 6 i połowa klasy 7 (w pierwszej grupie) wraz z nauczycielami udała się  do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Generała Hallera  w Katowicach. Wyruszyliśmy około 11:30. Szliśmy około 10 minut, w tym czasie bardzo mocno padało.

W MDK-u skierowaliśmy się do biblioteki na pierwszym piętrze, aby wysłuchać prelekcji pana Ryszarda Derdzińskiego. Kiedy pan Ryszard rozpoczął wykład przysłuchiwaliśmy się i powoli zaczęliśmy wkraczać w świat J.R.R. Tolkiena. Dowiedzieliśmy się, że prawidłowa wymowa nazwiska Tolkien brzmi [Tolkin]. Nikt z nas, oprócz pana Dominika, wcześniej o tym nie wiedział! Usłyszeliśmy także historię herbu rodu Tolkienów. Z potwierdzonych źródeł wykładowca dowiedział się o bezpodstawnym przyznaniu herbu Tolkienom. Dalej podczas trwania prelekcji usłyszeliśmy, że J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Oranii (dzisiejsze terytorium RPA,) a zmarł 2 września 1973 roku w Anglii. Pan Ryszard przełożył na język polski kilka dodatków do "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Tolkien tworzył książki wokół Sillmarillonu. Dowiedzieliśmy się, że najmniej znane dzieło Tolkiena to „Cień mroku”; zawiera około 10 stron a4. Autor nie dokończył tego dzieła i uważał, że to będzie kryminał. Nasz prelegent przetłumaczył te kilka stron na język polski. Jego biegła znajomość języka quenia zrobiła na nas ogromne wrażenie. Pan Derdziński jest naprawdę wielkim fanem twórczości Tolkiena i wie o niej tyle, co nikt inny.
Na koniec dowiedzieliśmy się o pochodzeniu Tolkienów: najpierw mieszkali w Prusach, potem w Gdańsku, a na koniec w Anglii. Przykładowa miejscowość od której mogło się wziąć nazwisko Tolkien to Tołkiny.

W naszej szkole wielu uczniów, jak również nauczycieli, jest zafascynowanych twórczością Tolkiena, więc ta wycieczka bardzo się nam podobała. Dowiedzieliśmy się naprawdę ciekawych rzeczy.

Relacja ucznia klasy 6